ABD'den PKK'ya çağrı! 10 EYLÜL 2015
Ana Sayfaya Git Kimler Çevrimiçi Youtube Sayfamız Profilim Site Yöneticiler İletişim


Ücretsiz Hosting

Bügün: Tarih: 18-09-2020, Saat: 19:06
Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 2.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABD'den PKK'ya çağrı! 10 EYLÜL 2015
#1
[Resim: 20aryhl.jpg]

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Hürriyet gazetesi ve HDP binalarına yönelik şiddet dolu saldırıların kabul edilemeyeceğini söyledi.

Başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısının başında, kendisine soru yöneltilmeden Türkiye ile ilgili açıklamada bulunan Kirby, “Siyasi partilere, etnik gruplara ve medya kurumlarına yönelik şiddet kullanımını kınayan Türk halkıyla birlikteyiz" diye konuştu."SALDIRILARI GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KINIYORUZ"Hürriyet gazetesine ve HDP binalarına yapılan saldırıların PKK'nın hafta sonundaki şiddet eylemlerini artırmasının ardından yapıldığına değinen Kirby, "PKK'nın, 16 asker ve 13 polisin yaşamlarını yitirmesine yol açan saldırılarını güçlü bir şekilde kınıyoruz" dedi.Saldırı olaylarının PKK'nın şiddeti tırmandırması sonrasında arttığına dikkat çeken Kirby, bu olayların barış içinde yaşamak isteyen Kürtlere zarar verdiğini de vurgulayarak ,saldırılarda yaşamlarını yitiren asker ve polis ailelerine başsağlığı diledi. Kirby, "PKK'ya şiddetten vazgeçme ve barışçıl siyasi çözüm sürecine dönmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi."BAŞBAKANIN VE PARTİ LİDERLERİNİN SOĞUK KANLILIK ÇAĞRILARINI DESTEKLİYORUZ"Kirby, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile öteki liderlerin şiddeti kınayan ve soğukkanlılık çağrılarını desteklediklerini belirtti. Kirby, “Yasa uygulayıcılarının toplumun tüm kesimlerine, siyasi parti ve medya kuruluşlarına yönelik eşit koruma sağlamaları kritik önem taşımaktadır" diye konuştu.Kirby, "Demokrasilerde özellikle particilik veya etnik nefret kaynaklı, şiddet içeren protestoların yeri yok. Dün de dile getirdiğimiz gibi, Türk yetkililerin Türkiye'nin değerlerini, demokratik kurumlarını ve evrensel olarak benimsenen temel özgürlüklerini korumasını umuyoruz" dedi."TÜRKİYE'NİN DEMOKRASİSİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ"Kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Türkiye'de demokrasinin sağlıklı işlemesinin ABD için önemli olduğunu belirten Kirby, "Türkiye'nin demokrasisi bizim için önemli. Daha da önemlisi Türkiye'nin demokratik kurumları Türk halkı için de önemli. Türk toplumu içerisinde birçok kesimin, yalnızca PKK'nın değil, Hürriyet gazetesine saldırıda bulunan kişilerin de yol açtığı son günlerdeki şiddete karşı sesini yükselttiğini görüyoruz. Bunun Türkler için de önemli olduğunu düşünüyorum. Türk Başbakanının bu konudaki ve şiddetin durmasına yönelik yorumlarını biliyoruz. Birçok Türkün beklentisi gibi bizim beklentimiz Türk hükümetinin temel değerlere ve demokratik temel ilkelere uygun davranmasını sürdürmesidir. Bizim beklentimiz budur "dedi.Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu vurgulayan Kirby, Türkiye'nin demokrasinin gelişmesini ve zenginleşmesini istediklerini söyledi.Kirby, dün akşam Sabah gazetesine yönelik protestoya ilişkin ise bu konudaki haberleri görmediğini, "eğer doğruysa bu saldırıyı da kesinlikle kınadıklarını" dile getirdi.

Nafız ALBAYRAK, NEW YORK, (DHA)
Teşekkür Edenler:
Bul
Alıntı


Lütfen, bu forumda yeni mesajların görünür duruma gelebilmesi için bir moderatör tarafından onaylanması gerektiğini unutmayın.

Foruma Git:


Şuan Bu Sayfayı Okuyan Kullanıcılar: 1 Ziyaretçi