Ana Sayfaya Git Kimler Çevrimiçi İletişim Profilim Site Yöneticiler


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
bootstrap carousel by WOWSlider.com v8.7
LiveZilla Live Chat Software
Bügün: Tarih: 20-05-2018, Saat: 18:55
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya PKK terörünü kınıyor
#1
Çeşitli ülkeler ve uluslararası kuruluşlar PKK saldırılarını kınıyor. ABD "Türkiye'nin, her ülke gibi terör saldırılarına karşı kendini koruma hakkı olduğunu anlıyoruz" derken, BM Genel Sekreteri Ban, terör saldırıları nedeniyle hükümete ve Türk halkına taziyelerini iletti.

Terör örgütü PKK'nın Türk güvenlik güçlerine yönelik saldırılarına çeşitli ülkeler ve uluslararası kuruluşlardan tepkiler devam ediyor.Aralarında ABDAlmanyaİngiltereİspanya ve Irak'ın da bulunduğu çok sayıda ülkeyle AvrupaBirliği, NATO gibi örgütler, PKK'nın düzenlediği saldırıları kınadı. ABD Dışişleri BakanlığıSözcüsü John Kirby, PKK'nın saldırılarını kınadı ve "Türk güvenlik yetkililerine yönelik bu terör saldırılarını kınamayı sürdürüyoruz. Dualarımız saldırılarda hayatını kaybeden Türk askerleri ve polisleriyle. Türkiye'nin, her ülke gibi terör saldırılarına karşı kendini koruma hakkı olduğunu anlıyoruz ve onların bunu orantılı bir biçimde yapmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook da PKK saldırılarında şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu. Cook, "Türk güvenlik güçlerinin 20'den fazla mensubunun hayatını kaybetmesine neden olan PKK'nın hafta sonundaki iki terör saldırısını güçlü biçimde kınıyoruz" dedi ve Türkiye'nin, terör örgütü PKK'ya yönelik Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarıyla ilgili olarak da kendisini savunma hakkı bulunduğuna dikkati çekti.
Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, Türkiye'yi stratejik bir NATO müttefiki, yakın bir dost ve IŞİD ile mücadeledeki koalisyonda değerli bir partner olarak niteleyerek "PKK'nın saldırılarını kınıyoruz. Onlar bir terör organizasyonu. Türkiye'nin kendini savunma hakkına saygı duyuyoruz" dedi.

Avrupa'dan kınama

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, terör örgütü PKK'nın saldırılarına ilişkin, "AB, Türkiye hükümeti ve halkının yanında dayanışma içerisinde yer alıyor ve bütün terörist eylemleri kınıyor" ifadelerini kullandı. Komisyon, terör örgütü PKK'nın saldırılarına ilişkin olarak Anadolu Ajansı'na yazılı açıklamada bulundu. Komisyon açıklamasında, İstanbul'da ABD Konsolosluğuna ve polis karakoluna yapılan terörist saldırıları şiddetle kınayarak durumun "kesinlikle kabul edilemez" olduğunu vurguladı.

- BM ve NATO'dan kınama

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da PKK'nın terör saldırılarını kınadı. BM Genel Sekreter Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, Ban'ın "kurbanların aileleri ile Türkiye hükümeti ve halkına en derin taziyelerini sunduğu" kaydedildi. Genel Sekreter Ban, ayrıca saldırıların faillerinin bir an önce yargı önüne çıkarılması gerektiğini vurguladı.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırılarını şiddetle kınadı. Stoltenberg, yaptığı açıklamada, Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve Iğdır'da düzenlenen terör saldırılarını şiddetle kınayarak Türk hükümetine ve hayatını kaybeden asker ve polislerin ailelerine içten taziye dileklerini iletti.

- Komşu ülkeler

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği Politbüro Sözcüsü İmad Ahmet tarafından yapılan açıklamada, "Boru hattının patlatılmasını kınıyoruz. Bu doğru bir eylem değildir. Halkın rızkına ve ekonominin kaynağına yönelik saldırılar tekrarlanmamalıdır" ifadesi kullanıldı. Irak'taki İslami Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Ahmet de boru hattına yapılan saldırı nedeniyle PKK'yı kınadıklarını belirterek, "Bu gelişmelerden ciddi endişe duyuyoruz. Çünkü bu saldırı Kürdistan bölgesinin ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Ekonomiz kriz içindeyiz, PKK'nın bu eylemleri kabul edilemez" dedi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanlığı da yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Kürdistan Başbakanlığı olarak boru hattının patlatılması nedeniyle PKK'yı sert bir şekilde kınıyoruz. PKK, Kürdistan bölgesi halkının geçim kaynağına saldırmıştır."
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, terör örgütü PKK'nın Türk ordusu ve sivillere yönelik saldırılarını kınadıklarını belirterek "barış görüşmelerinin" yeniden yapılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğine yürüyen göstericiler, Türkiye'ye desteklerini ifade etti ve terör örgütü PKK'nın saldırılarına tepki gösterdi. Sosyal Refah Partisi Başkanı Milletvekili Hanhüseyin Kazımlı da saldırılarda hayatının kaybeden güvenlik güçeri için üzüntü duyduklarını, her türlü terör olayını lanetlediklerini belirtti.

- Balkan ülkeleri

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, yayınladığı basın açıklamasında, Makedonya Türklerinin "ana Vatan" olarak gördüğü Türkiye'de düzenlenen terör saldırılarını üzülerek takip ettiğini belirterek şöyle devam etti: "Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki menfur saldırıyı derin bir şiddetle kınadığımızı bildirmek isteriz. Şehit düşen kardeşlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Türk milletine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Bu menfur terör olaylarının, hiçbir zaman hedefine ulaşamayacağını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sadece kendi içinde değil, Balkanlar bölgesinde de yaratmış olduğu huzur ve istikrarı bozamayacağını vurgulamak isteriz." Makedonya'daki Türk siyasi partilerinden Türk Milli Birlik Hareketi tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderilen taziye mesajında, Dağlıca'da düzenlenen saldırı nedeniyle derin üzüntü duyulduğu ve terör saldırılarının lanetlendiği kaydedildi.
Anket AŞAGIDAKİ İMZANIN SAHİBİ OLAN ÜYEMİZ Anket ForumDonanım
[Resim: 8vx5hj.jpg]
Teşekkür Edenler:
Bul
Alıntı


[-]
Hızlı Cevap
Mesaj
Cevabınızı buraya yazınız.

İnsan Doğrulama
Aşağıda gördüğünüz onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik olarak spam botlara önlemek için kullanılır.

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi