Ana Sayfaya Git Kimler Çevrimiçi İletişim Profilim Site Yöneticiler


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
bootstrap carousel by WOWSlider.com v8.7
LiveZilla Live Chat Software
Bügün: Tarih: 20-05-2018, Saat: 18:54
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ŞIRNAK'ın Cizre ilçesine yürümek isteyenlere polis müdahalesi
#1

ŞIRNAK'ın sokağa çıkma yasağı süren Cizre İlçesi'ne bugün gitmek üzere yola çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı karşılamak ve sokağa çıkma yasağının kaldırılması için Şırnak merkez ile Silopi İlçesi'nden yola çıkarak yürümek isteyen gruplara önlem alan güvenlik güçleri müdahale etti.

Şırnak merkezde, sabah erken saatlerde DBP ve HDP binalarının önünde toplanan gruplar, Cizre'deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için yüzlerce araçlık konvoyla ilçeye gitmek üzere yola çıktı. Maden Afet Konutları mevkiinde, polis zırhlı araçlarla barikat kurarak yürüyen grupların geçmesini engelledi. Şırnak Belediye Başkanı DBP'li Serhat Kadırhan, polis amirleri ile yaptığı görüşmede halkın geçişine izin verilmesini istedi. Ancak güvenlik güçleri bunun yasak olduğunu belirterek, kalabalığın geçişine izin vermeyeceklerini söyledi. 

Polis engellemesi üzerine kalabalık, boş arazilerden Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti. Yürüyen kalabalık, polisin arkalarından gelmesini engellemek için de yollara taş ve araç lastikleri ile barikat kurdu. Türkçe ve Kürtçe, 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Direne direne kazanacağız', 'Yaşasın Cizre direnişi' sloganları eşliğinde yaklaşık iki kilometre yürüyen kalabalığa, TOMA ve zırhlı araçlar ile müdahale edildi. Polisin basınçlı su ve biber gazı ile müdahale ettiği kalabalık, taş ve sopalarla polise karşılık verdi. Yaşanan olaylar sırasında iki ayrı tarlada yangın çıktı. 

Kalabalık gruptan bir kısım Cudi Dağı'ndan Cizre'ye doğru yürüyüşlerine devam ederken, bir kısmı ise Maden Konutları'ndaki araçlarına geri döndü. Şırnak'tan gelerek, Güçlükonak ilçesi üzerinden başka illere gitmek isteyen araçlara ise kontrolü bir şekilde izin verildi.

Kalabalık arasından çıkan ve adı öğrenilemeyen bir kadın, güvenlik önlemleri alan polislerin yanına gelerek Kürtçe yaptığı konuşmada, "Vallahi biz birbirimizi öldürsek de birbirimizden kopamayız. Birbirimiz bitiremeyiz. Birbirimizle barış yapalım. Yüzlerce, binlerce, milyonlarca memurunuz var aramızda, bizim sizin aranızda var. Yakında okullar açılıyor. Öğretmenler buraya gelmiyor. Biz birbirimizin kardeşiyiz. Yüzlerce, yüz binlerce erkek ve kızlarımız birbiri ile evlenmişlerdir. Bizim kanımız birbirine karşımış. Biz birbirimizden kopamayız. Biz birbirimizin kardeşliğini istiyoruz. El ele verelim bu topraklara barış getirelim" dedi.

BASINÇLI SU VE BİBER GAZI İLE MÜDAHALE

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden de kalabalık gruplar, Cizre'ye gitmek istedi. İlçe çıkışındaki otogar civarında, zırhlı araçlar ve TOMA'larla güvenlik önlemi alan polis ekipleri, kalabalığın önünü kesti. 

Araçların geçişine izin verilmeyeceği yönünde uyarı anonsu yapılması üzerine vatandaşlar, araçlarından inerek İpek Yolu'nda oturma eylemi yaptı. Bir süre oturan kalabalık grup, daha sonra Cizre’ye doğru yürüyüşe geçince polis TOMA'lardan basınçlı su ve biber gazları ile müdahalede bulundu. Polis, geçiş yapmak isteyen bazı araçlara da tazyikli su sıktığı görüldü.

YOL YENİDEN KESİLDİ 

Cizre'ye doğru yürüyüşe geçen ve aralarında HDP'li bakanların da yer aldığı HDP heyetinin Cizre'ye 20 kilometre kala asker ve polis tarafından önü tekrar kesildi. Heyet içerisinde yer alan AB Bakanı Ali Haydar Konca yaptığı kısa açıklamada, "Cizre'ye 20 kilometre kala güvenlik güçleri tarafından tekrar durdurulduk. Beklemedeyiz. Cizre'ye geçişe bakanlara izin veriliyor ancak milletvekillerinin geçişine izin verilmiyor. Bakanlar ve milletvekilleri ile birlikte Cizre'ye geçmek istiyoruz" dedi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ: GEÇERSENİZ UYGUN ŞEKİLDE MÜDAHALE EDERİZ 

Midyat'ın Yayvantepe Köyü'nde, yolu jandarma ekipleri tarafından önleri kesilen HDP konvoyunda bulunan, Eş Genel Başkan, bakanlar, milletvekili ve partililer, yeniden barikatı geçerek İdil'e doğru yola devam etti. Karalar Beldesi'nde buldukları araçlarla beldenin 5 kilometre ötesine giden HDP konvoyunun önü, jandarma tarafından bir kez daha kesildi. Jandarma yetkilileri, HDP'li vekillere, Şırnak Valiliği'nin kararı doğrultusunda geçmelerine izin verilmeyeceğini söyledi. HDP'li vekillerin, "Geçersek ne yapacaksınız?" şeklindeki sorusuna askeri yetkili, "İzin vermeyiz, uygun şekilde müdahale ederiz" diye yanıtladı. 

8 SAATTE ANCAK İDİL'E ULAŞTILAR 

Bunun üzerine HDP'liler, buldukları araçlarla dağ köyleri yolundan Şırnak'ın İdil İlçesi'ne gitmeye çalıştı. Bugün sabah saat 11.00 sıralarında Diyarbakır'dan yola çıkan HDP heyeti, akşam saat 19.15 itibariyle Cizre İlçesi'ne 20 kilometre mesafede bulunan İdil İlçesi'ne ancak ulaşabildi. Normal zamanlarda 3 saatte gidilen İdil İlçesi'ne HDP heyeti yaklaşık 8 saat sonra ulaşabildi.

GECEYİ İDİL'DE GEÇİRECEKLER

Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne giden HDP heyeti, akşam saatlerinde Şırnak'ın İdil İlçesi'ne ulaştı. Cizre'ye 30 kilometre mesafedeki İdil'de geceyi geçirecek olan heyetin yarın sabah saatlerinde Cizre'ye gideceği belirtildi.


Anket AŞAGIDAKİ İMZANIN SAHİBİ OLAN ÜYEMİZ Anket ForumDonanım
[Resim: 8vx5hj.jpg]
Teşekkür Edenler:
Bul
Alıntı


[-]
Hızlı Cevap
Mesaj
Cevabınızı buraya yazınız.

İnsan Doğrulama
Aşağıda gördüğünüz onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik olarak spam botlara önlemek için kullanılır.

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi