USB Belleklerin Hızını Test Edebileceğiniz 5 Program
Ana Sayfaya Git Kimler Çevrimiçi Youtube Sayfamız Profilim Site Yöneticiler İletişim


Ücretsiz Hosting

Bügün: Tarih: 19-09-2020, Saat: 02:54
Konuyu Değerlendir
 • 3 Oy - 2.33 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
USB Belleklerin Hızını Test Edebileceğiniz 5 Program
#1
USB bellekler, küçük ve taşınabilir olmasıyla birçok iş için büyük kolaylık sağlıyor. USB belleklerde taşınabilirliğin yanında, en önemli özelliklerden biri de hızları. USB 2.0 ve USB 3.x arasında hız farklılıkları mevcut. Okuma ve yazma hızlarında önemli farklılıklar sunan USB bellekleri kullanana kadar bu özellikleri görmeniz mümkün değil. Bizler de bu rehberimizde, USB belleklerin hızını test edebileceğiniz 5 Windows programını sizler için listeledik.
1. USB Flash Benchmark
[Resim: usb-flash-benchmark.png]
USB Flash Benchmark, oldukça iyi bir kıyaslama aracı diyebilirim. Sezgisel ve oldukça kapsamlı bir uygulama olan USB Flash Benchmark, USB belleğinizin çeşitli durumlarda nasıl performans gösterdiğini 1 KB’tan 16 MB’a kadar 15 yığın boyutlarıyla sizlere sunuyor.
Sonuçları paylaşabilmenize de imkan tanıyan USB Flash Benchmark uygulamasının bu kadar hafif ve etkili olmasını sağlayan başka bir özellik bulunmuyor.
2. USBDeview
[Resim: usbdeview.png]
Ücretsiz ve hafif bir uygulama olan USBDeview, USB belleğinizin genişletilmiş üretici ayrıntıları, okuma ve yazma hızları gibi bilgileri sizlere sunuyor. Bağlanan tüm USB aygıtlarını görebileceğiniz uygulamada, daha önce kullanılan tüm USB aygıtlarını da listeleyebilirsiniz.


3. Parkdale
[Resim: parkdale.png]
Çeşitli seçeneklerle basit ve karmaşık arasındaki çizgiyi birbirine bağlayan Parkdale uygulamasında QuickAccess, FileAccess ve BlockAccess başlıkları altında testler yapabiliyorsunuz.
QuickAccess, tipik parametrelerle tek tıklamayla yapabileceğiniz bir testtir. FileAccess ise ayrı bir metot kullanılarak yapılan bir test. BlockAccess ise doğrudan sürücü üzerinde yapılan düşük seviyeli bir testtir. Bir USB belleğin hızını kontrol etmek için QuickAccess seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.


4. Check Flash
[Resim: check-flash.png]
Daha gelişmiş seçenekler ve esneklik sunan gelişmiş test araçlarından biri olan Check Flash uygulamasının kullanımı da oldukça kolay. Check Flash’ın dikkat çeken özellikleri:
 • Üç test modu: Geçici dosya, mantıksal sürücü ve fiziksel sürücü.
 • Küçük desen seti, tam desen seti, yazma deseni ve doğrulama deseni de dahil olmak üzere okuma ve yazma hızı testi çalışırken uygulanan testler.
 • Tam geçiş, manuel, ilk hata bulunana kadar ve Burn It gibi dört farklı test uzunluğu.
Check Flash uygulamasının tek dezavantajı, testlerin biraz zaman alıyor olması. Özel test türlerine ihtiyaç duyuyorsanız Check Flash işinizi görecektir.
5. CrystalDiskMark
[Resim: crystaldiskmark.png]
USB belleklerin yanında harddiskler ve SSD’ler için de kullanabileceğiniz CrystalDiskMark uygulaması, çeşitli ayarlar için en popüler alternatiflerden biri diyebilirim. CrystalDiskMark uygulamasının dikkat çekici özellikleri ise şunlar:
 • Microsoft’un DiskSpd uygulamasını kullanıyor.
 • Dört test türü: Seq Q32T1, 4K Q32T1, Seq ve 4K.
 • Test başına 1-9 arası geçiş seçimi.
 • Test başına 50 MB – 32 GB dosya boyutu arasında seçim yapabilme.
 • Rastgele veri ve sıfır dolgu arasında seçim yapabilme.

USB belleklerinizden memnun değilseniz, yeniden biçimlendirerek NTFS veya FAT32 yerineexFAT olarak düzenleyebilirsiniz. Hala çok yavaş olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir USB bellek satın almayı düşünebilirsiniz.
Anket AŞAGIDAKİ İMZANIN SAHİBİ OLAN ÜYEMİZ Anket ERKAN
[Resim: 7.png][Resim: kirik.link.png]


Merhaba Forum Sitemize  Hemen Üye Ol Sende Bize Katıl Forumda Paylaşım Yap Konu Aç Kısa Zamanda Yönetici Ol Geç Kalma Google Amca Seni Tanısın Bu Site Bizim Deyil Sizindir  Sitemiz Forum Yazılımıdır Bir Çok Özellige Sahip Ve Avantajları Çoktur Siteyi Sizler için Açtık Herkez Bu Forumda Bir Birlerine Mesaj Yaza Bilir Bir Konuyu Açıp Yardım isteye Bilir Ve Sohbet Ortamı Kura Bilir Hadi Bakalım Şimdi Üye Ol - Sonsuza Kadar Ücretsiz Ve Sizindir
Teşekkür Edenler:
Alıntı


Lütfen, bu forumda yeni mesajların görünür duruma gelebilmesi için bir moderatör tarafından onaylanması gerektiğini unutmayın.

Foruma Git:


Şuan Bu Sayfayı Okuyan Kullanıcılar: 1 Ziyaretçi